Воведување на лого Користење

Тркалачки лежишта е вид на прецизна база на резервни делови. Со цел да ја задржи својата прецизност, мора да бидеме претпазливи додека го користите it.For пример, соберат и расклопување точно, донесувате јасна, да се спречи надворешни работи од инвазијата, да се избегне силен судир и да се спречи имајќи од 'рѓа и така натаму, тие се сите точки дека треба да се обрне внимание.

 

A: Имајќи притвор

Лежиштата се обложени со анти-'рѓа масло пред packing.It да донесувате во добра состојба ако пакувањето е добро, додека на долг рок складирање, тоа треба да се чува под услов на 60% влажност.

 

Б: Подготовка пред имајќи инсталација

Имајќи инсталација треба чисто и суво место. Со цел да се избегне прашина инвазија, не ја отвори пакување пред лого инсталација. нафта анти-'рѓа има добри перформанси за подмачкување, како и за заедничките лежишта може да се инсталира директно, без да се исчистат. Сепак, како на голема брзина ротирачки лежишта, тоа треба да се исчисти од нафта анти-'рѓа со помош на специјални чиста масло.

Чиста вратило и надворешниот опфаќа инсталација површина carefully.The не треба да имаат burrs и дупка во надворешната покривка не може да има железо пломби и песок зрна. Двојно проверете вратило и надворешна покривка, и големината и обликување грешка мора да се во согласност со цртежи. Сите инсталирање алатки мора да бидат чисти и се поклопува со барање технологија. Тоа може да палто со малку механички масло на вратило и надворешната површина покривка пред лого инсталација.

 

C: Предупредувања а имајќи инсталација

Ако лого е монтиран на вратило потоа нагласувајќи во внатрешен прстен, ако е вграден во надворешниот покривање потоа нагласувајќи во надворешниот прстен.

Треба да се стави еднаков притисок во периферен прстен на површината и да забрани употреба на чекан да затропа на површината на прстен директно.

Ако мешање помеѓу внатрешниот прстен и вратило е премногу големо или на големината на вратот вратило е премногу голем, тоа ќе треба повеќе притисок кога се инсталира лого под нормални temperature.However, ние може да се загрее на слухот, така што внатрешниот прстен ќе се прошири, тогаш можеме да продолжиме инсталирате .

Обично носи се загрева масло од резервоарот. За да се обезбеди униформа температура на лого, треба да се стави на метал нето рамка на резервоар за нафта или закачам во масло да се загрее up.Also, температурата на маслото не може да надмине 120 degree.After инсталација на топла лого, ние треба притиснете на внатрешен прстен и вратило рамо цврсто до целосно ладење на лежиштето за да се избегне јаз помеѓу внатрешниот прстен и вратило рамо. Покрај тоа, ние исто така може да се користи индукција греење уред за загревање на лежишта.

 

D: Инспекција по лого инсталација

Ние треба да се направи ротирачки тест за да се потврди дали лого инсталација е точна или не по лого е инсталиран. На прв поглед, се врти на вратило или надворешниот покривање со hand.If нема abnormity, а потоа започнете ротирачкото тест од мала брзина на висока брзина на чекор по чекор. Во текот на ротирачки, ако има абнормални бучава или нагло температура на свеста, тогаш ние треба да престанат да ротира и да се провери за тоа.

 

E: Демонтажа на лежишта

Кога се користи на лого, ние треба да се провери или промена на делови редовно. Понекогаш тоа треба уништат лежишта. За да се спречи вратило, надворешна покривка и лого од оштетување, ние мора да користат соодветна алатка расклопување. На пример, користете го повлече ракавот за да се уништат погодно.


Време на мислењето: Септември-25-2018
WhatsApp Онлајн Chat!